מהיום: ויקינתונים מופעל גם בוויקיפדיה העברית והאיטלקית

ויקינתונים (Wikidata), הפרויקט החדש של ויקימדיה למאגרי מידע מובנים, נמצא עדיין בפיתוח, אולם היום הוא עושה את הצעד הבא לקראת הרחבת השימוש בוויקיפדיות בכל השפות. היום החל השלב הראשון של ויקינתונים עם השקת הפרויקט בשתי ויקיפדיות נוספות: בעברית ובאיטלקית. בכך, יחד עם הגרסה ההונגרית הוא ניתן לשימוש בשלוש ויקיפדיות.

ויקינתוניםהתקדמות הפרויקט עד היום

פרויקט ויקינתונים הופעל בסוף אוקטובר 2012 בהיקף מוגבל. בינתיים קרו הרבה דברים. דפי קהילות חשובים נבנו ונכנסו לשימוש בהיקף נרחב. כמו־כן הוכנו עמודי תמיכה ועזרה, הוסרו טעויות, פותחו יכולות חדשות ובמקביל הוקמו דפי נושא רבים, שמספרם הגיע בינתיים ל־2 מיליון. למעלה מ־5 מיליון שינויים בוצעו על־ידי 600 עורכים פעילים מאז תחילת פרויקט ויקינתונים. מנהלי המערכת הראשונים נבחרו וכעת מגיע מספרם ל־68. כל אלה הם הרבה יותר ממכלול הציפיות שצוות הפיתוח הציב לעצמו. תודה לכל אלה שנטלו חלק בהפיכת ויקינתונים לפרויקט מרשים ויעיל.

בשלב ראשוני זה ניתן להוסיף דפים על נושאים מגוונים, כינויים לנושאים, תיאורים בשפות שונות וכן קישורים לערכים בוויקיפדיה על הנושאים האלה בשפות שונות.

מה קורה כעת?

כעת, אחרי שהעורכים ליקטו באמצעות תכנה ייעודית את הקישורים התואמים בוויקיפדיות השונות, הגיע הזמן שייעשה בהם שימוש. הדבר החל לפני כשבועיים בוויקיפדיה ההונגרית וממשיך כעת בעברית ובאיטלקית. עד כה היה כל ערך בוויקיפדיה מקושר לערך עם תוכן דומה בוויקיפדיות בשפות אחרת על־ידי הוספת קישור מיוחד לקוד המקור של הערך. קישור זה היה נחוץ לכל ערך בכל שפה. עודף המידע  הזה גרם להרבה בעיות. בכוונתנו להשיק שיטה חדשה, שבה קישור זה יאוחסן רק פעם אחת בוויקינתונים וכל ויקיפדיה תוכל לקבל משם את קישור-השפה הנחוץ לה. מהיום יגיעו לוויקיפדיה ממאגר ויקינתונים קישורי-שפה גם בעברית ובאיטלקית. קישורי-השפה הקיימים בקוד המקור ימשיכו לפעול עד אשר אחד מעורכי ויקיפדיה יחליט להסירם.

וככה נראה ממשק ניהול השפות

וככה נראה ממשק ניהול השפות

הצעדים הבאים

בזמן הקרוב מתוכנן להפעיל את המערכת הזאת גם בוויקיפדיה האנגלית.

כל ההכנות האלה מכינות את הקרקע לשלב השני של פרויקט ויקינתונים, שבמסגרתו יאוחסנו במאגר מרכזי נתונים שניתן למצוא בדרך כלל בתיבות המידע שנמצאות בשולי הערכים בוויקיפדיה. מדובר, למשל, במספר התושבים של מדינה כלשהי, באורכו של נהר מסוים או ביום ההולדת של אישיות מפורסמת.

הישארו מעודכנים

הדרך הטובה ביותר לקבלת מידע כולל לגבי ויקינתונים היא עיון במכתב העדכון שנשלח מדי שבוע.

3 Comments

  1. תעשו טובה ותשנו את המערכת כך שגם דפים שאינם קיימים יוכלו להצביע על דפים בשפות אחרות. לצורך העניין, אם אין ערך Tel-Aviv בוויקיפדיה בסקנדינבית, הערך שאינו קיים Tel-Aviv יוכל להצביע על אותו הערך בשפות אחרות, ובכך לעזור לתלמיד הסקנדינבי שעושה שיעורי בית על המזרח התיכון להגיע בקלות לערך שקשור לתל אביב בוויקיפדיה באנגלית וגם לערך העברי של העיר.

  2. סקנדינבית היא אכן שפה חשובה!

  3. When someone writes an post he/she maintains the
    image of a user in his/her brain that how a user can understand
    it. Thus that's why this piece of writing is amazing. Thanks!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>