הישג לוויקימדיה ישראל – הממשלה החליטה לאפשר שימוש חופשי בתמונות בבעלות המדינה!

ויקימדיה ישראל זכתה היום בהישג אדיר ומשמעותי. לאחר מאבק ממושך של כשלוש שנים והובלת חקיקה בנושא – הודיעה השבוע הממשלה, בהחלטה תקדימית, כי תאפשר לציבור שימוש חופשי בתמונות שצולמו ומופיעות באתרי האינטרנט של משרדי הממשלה. עד היום כל שימוש בתמונה שצולמה על ידי משרדי הממשלה היה מוגבל, וכרוך בתשלום ובכפוף לקבלת אישור ממשרדי הממשלה. בפעם הראשונה יתאפשר לציבור לזכות לעשות שימוש בתמונות שמומנו מכספו! 

את הליכי החקיקה הובילה ויקימדיה ישראל בסיוע של ח"כ מאיר שטרית כבר ב-2010, ובתמיכתם של השר מיכאל איתן, איגוד האינטרנט הישראלי, ארגון Creative Commons ישראל ועו"ד יהונתן קלינגר.

 

על גלגולי החוק הרבים תוכלו לקרוא בפוסטים הרבים שפורסמו בבלוג העמותה בנושא, אך בתמצית – נציגי העמותה השתתפו בשנים האחרונות בעשרות פגישות ודיונים בוועדות הכנסת, הפיקו חומרי הסבר, הציגו נתונים ופעלו לקידום החקיקה ושיחות עם נציגי משרדי הממשלה לשכנעם לתמוך בשחרור התמונות. בשנה שחלפה, הצלחנו לשכנע את לשכת העיתונות הממשלתית, כמו גם את דובר צה"ל לאמץ את ההמלצות, עוד לפני שאושרו, ולשחרר אלפי תמונות היסטוריות לרשות הציבור בוויקישיתוף ובוויקיפדיה. היום כאמור, הממשלה אישרה את הצעת החוק של משרד המשפטים שמביאה אותנו קרוב מאוד לחוק הפדרלי האמריקאי על פיו תמונות שנוצרו ע"י משרדי הממשלה למעשה משוחררות מזכויות יוצרים ונגישות לרשות הציבור.
עם זאת, ויקימדיה ישראל מצרה על כך שלא כל המלצות העמותה התקבלו, ובפרט על הגבלות נוסח החוק החדש המונע "יצירה נגזרת" – מתן אפשרות ליוצרים לערוך ולשנות את התמונות מחשש לפגיעה בשמו הטוב של היוצר המקורי או במעניק הרישיון. לראייתנו, ניתן היה לאפשר ניסוח מגביל פחות, אשר היה משיג את אותה המטרה של מניעת סילוף ופגיעה, תוך שמירה על זכותו המוחלטת של הציבור להשתמש בתמונות בצורה מיטבית. שכן פעמים רבות המסר מודגש דווקא על ידי שינוי כלשהו ביצירה. כמו כן משאירה הממשלה לכל משרד לקבוע האם יעשה שימוש מסחרי בתמונות משרדו או לא. עם זאת, אנו מקווים שמשרדי הממשלה יחרגו ממנהגם, ולא יעשו שימוש לרעה בהגבלות אלו, וינהגו מתוך הבנה של עולם האינטרנט והתוכן החופשי.
מדובר בצעד ענק ובהישג מרשים לעמותה שייקדם אותנו במטרותינו לשיפור שוויון ההזדמנויות לידע חופשי והנגשתו לכלל החברה בישראל.עכשיו עוברים ליישום – נציגי העמותה יחלו לפעול למול משרדי הממשלה כדי לעקוב אחר יישום ההחלטה והנגשת החומרים.
צילומים: רבין וחוסין ושרון ובגין - סער יעקוב / לע"מ, cc-by-sa 3.0, מטוסים וחיילות - דו"צ, cc-by-sa 2.0חלק מהתמונות ששוחררו: צילומים: רבין וחוסין ושרון ובגין - סער יעקוב / לע"מ, cc-by-sa 3.0, מטוסים וחיילות - דו"צ, cc-by-sa 2.0

פרסומים בנושא: כלכליסט, דה-מרקר, אנשים ומחשבים, ערוץ 7

 

3 Comments

  1. Pingback: Israelische Regierung regelt Nutzungsrechte bei Bildmaterial des Staates neu

  2. Pingback: Israelische Regierung regelt Nutzungsrechte bei Bildmaterial des Staates neu - YEPA NEWS

  3. Pingback: Israeli government releases all images they own | OpenGLAM

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>